Tarnowskie Góry. Spotkanie w sprawie S11. Co już wiemy na temat nowych ustaleń?

Wczoraj, 21 marca, w tarnogórskim Ratuszu odbywały się rozmowy dotyczące budowy trasy, która wywołuje spore emocje wśród zainteresowanych.

UM Tarnowskie Góry
Spotkanie w sprawie S11

Co nowego w sprawie S11?

W Tarnowskich Górach spotkali się wczoraj przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, powiatu tarnogórskiego, Tarnowskich Gór, Miasteczka Śląskiego, Tworoga, Ożarowic oraz Świerklańca. Rozmawiano o projektowanym wariancie trasy S11, ale także o obwodnicy Nakła Śląskiego i Świerklańca .

Obwodnica Świerklańca i Nakła Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Dobra wiadomość dla mieszkańców Nowego Chechła. Obwodnica nie oddzieli zalewu od zabudowań

Autor: Urszula Gołkowska

27/10/2021

GDDKiA chciałaby jeszcze w tym roku zakończyć etap projektowania S11. Optymistyczny scenariusz rozpoczęcia robót to 2027 rok. Jakie są wnioski po wczorajszym spotkaniu?

- Wszystko wskazuje, że do realizacji trafi ostatecznie niebieski, północny wariant trasy omijający zarówno Strzybnicę, jak i Pniowiec. Przypominamy, że trasa S11 połączy autostradę A1 od węzła w Piekarach Śląskich z trasą na Poznań powyżej Tworoga stając się jednocześnie północną obwodnicą Tarnowskich Gór - opowiadają reprezentanci Urzędu Miasta.

Wariant północny (niebieski) popiera nie tylko wielu mieszkańców, ale także Rada Miejska. W opracowanej jeszcze w 2020 roku uchwale czytamy:

- Optymalnym wariantem wydaje się być wariant oznaczony na dokumentacji projektowej kolorem niebieskim. Wyznaczony tym kolorem korytarz omija tereny zurbanizowane i zabudowane. Znaczna część drogi ulokowana będzie pośród obszarów leśnych, co przyczyni się do zapewnienia izolacji akustycznej i środowiskowej przyszłej drogi.

Warto wspomnieć, że w ubiegłych latach przeprowadzono konsultacje społeczne, podczas których pytano zainteresowanych tematem mieszkańców o ich stanowisko w kwestii drogi ekspresowej. Rada odwołała się także do opinii tarnogórzan.

- Przede wszystkim zaproponowany przebieg nie rozdziela integralności jednostek osadniczych Strzybnicy i Pniowca, co było przedmiotem uwag i krytyki. Dzielnice te są ze sobą powiązane i protesty mieszkańców w tym zakresie są w pełni zrozumiałe - podkreślają radni.

Mapa S11 warianty

Może Cię zainteresować:

Droga ekspresowa S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi. Gminy akceptują jeden wariant

Autor: Martyna Urban

28/01/2022

Spotkanie w sprawie S11

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon