Ukryta perełka powiatu tarnogórskiego. Dlaczego warto odwiedzić Pałac w Rybnej?

Urszula Gołkowska
Pałac w Rybnej

Pełnił funkcję arystokratycznej rezydencji, mieszkań komunalnych, centrum kulturalnego, a nawet... szpitala. Podczas swojej ponad dwustuletniej historii nieustannie zmieniał właścicieli, by finalnie stać się miejscem kojarzonym z muzyką klasyczną. Jak toczyły się losy pałacu i dlaczego warto go zobaczyć?

Budowlany pomysł damy

Pałac powstał w wieku XVIII, jednak sama dzielnica Rybna istniała już dużo wcześniej. Osadę wzmiankuje już źródło z 1415. Dokument wspomina obecną dzielnicę niejako przy okazji. W Tarnowicach powstawała wtedy nowa parafia, do której włączono między innymi teren Rybnej. 

Wróćmy jednak do tematu samego pałacu. Miejscowość należała do rodziny Warkotschów. Obiekt powstał z inicjatywy żony Karola Antoniego - Antoniny z Bujakowskich. Jak możemy pamiętać z lekcji historii, pod koniec XVIII wieku w architekturze królował już styl klasycystyczny. Powstały w 1796 roku pałac łączył charakterystyczne dla niego elementy z przemijającym już późnym barokiem. 

Z rąk do rąk 

Antonina Warkotsch zmarła, a jej rezydencja na przestrzeni kolejnych dekad stosunkowo często zmieniała właścicieli. Najpierw została przejęta przez ród Chrząszczewskich. Następnie trafiła do rodziny von Koschützkich, którzy nieco zmodernizowali obiekt. W między czasie wybuchła I wojna światowa. Na terenach Tarnowskich Gór odradzało się państwo polskie. Pałac został sprzedany i przejęty przez Przedsiębiorstwo Osadnicze "Ślązak". W latach trzydziestych na swoją siedzibę obrał go tarnogórski Związek Strzelecki.

Tarnowskie Góry pałac
Pałac w Rybnej

Od szpitala do sali koncertowej 

Nastał niebezpieczny czas II wojny światowej. Budynek stał się własnością dobrze znanej niemieckiej rodziny arystokratycznej - Donnersmarcków. Ród miał swojej posiadłości w wielu innych miejscowościach naszego powiatu: Świerklańcu, Brynku, Nakle Śląskim, Reptach Śląskich czy Kaletach. Kiedy na te tereny wkroczyła Armia Czerwona, w wytwornych wnętrzach urządziła szpital. 

Później pałac zaadaptowano na mieszkania komunalne. Dopiero w latach 1974–1980 udało się przeprowadzić renowację zabytkowego obiektu. Trzy lata później stał się Domem Pracy Twórczej i lokalnym centrum kulturalnym.

Co słychać w pałacu?

Obecnie w historycznym budynku mieści się hotel i restauracja. W pałacu odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza związanych z muzyką. Miejsce znane jest z koncertów oraz Mistrzowskich Kursów dla pianistów, skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów oraz flecistów. Pałac otacza mały, ale uroczy park - idealne miejsce na jesienną sesję fotograficzną.

Pałac w Rybnej
Urszula Gołkowska

Zabytek mieści się przy ulicy Powstańców Warszawskich 90 w Tarnowskich Górach. Na miejscu znajduje się parking. Jeśli podróżujemy komunikacją miejską, możemy skorzystać z przystanku Rybna Pałac, obsługiwanego przez linie: 78, 142, 180, 614, 615, 736. 

Na terenie powiatu tarnogórskiego znajduje się całkiem sporo innych pałacyków i rezydencji. Więcej informacji o nich w artykule " Zamki w Tarnowskich Górach. Znasz wszystkie?".

W poniższej galerii archiwalne i aktualne fotografie tarnogórskiej perełki architektonicznej.

Pałac w Rybnej

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry - znane osoby

Honorowi Obywatele Tarnowskich Gór. Znasz ich wszystkich?

Biała dama w Świerklańcu

Biała dama ze świerklanieckiego parku

Katowice bal karnawałowy

Przedwojenny Sylwester - to było coś! Jak bawiono się kiedyś

Tarnowskie Góry - znane osoby

Te osoby zna Polska. Związane są z... Tarnowskimi Górami

Tarnowskie Góry, Kopalnia Srebra

Co z obiektami UNESCO? Rozmawiamy ze Zbigniewem Pawlakiem

Tarnowskie Góry. Góry Kultury - książka

Tarnogórska książka "Co jadł Gwarek na drugie śniadanie?"

MW Dzien1 1238

Pracuj z najlepszymi. W Madej Wróbel poszukują pracowników