Wielkie zmiany w POZ przy ulicy Opolskiej. Placówka otrzymała 622 000 złotych

Punkt Podstawowej Opieki Zdrowotne w centrum miasta czekają duże zmiany. Placówka otrzymała dotację od Ministerstwa Zdrowia w ramach programu "Dostępność Plus dla zdrowia". Wysokość dofinansowania wynosi 622 081,31 zł. Dzięki temu wsparciu w POZ pojawi się wiele sprzętów medycznych, nowoczesne systemy. Gruntowny remont przejdzie także otoczenie budynku.

POZ Tarnowskie Góry, ulica Opolska 21
- "Przyjazny POZ-aktywny pacjent" - tak nazywa się projekt, który pomoże nam zmienić naszą przychodnię lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ulicy Opolskiej 21 tak, aby wizyta odbyła się szybko, łatwo i przyjemnie, począwszy już od chwili rejestracji. Dotyczy to szczególnie osób z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami - opowiadają pracownicy.

Otrzymana kwota pozwoli w całości pokryć koszty planowanych przedsięwzięć, a jest ich naprawdę sporo...

Przebudowa parkingu oraz drogi dojazdowej

Każdy, kto gościł w POZ przy Opolskiej, zdaje sobie sprawę, w jakim stanie znajduje się infrastruktura. Na szczęście ma się to zmienić. Wyremontowana zostanie droga dojazdowa oraz parking, na którym pojawi się 10 miejsc. Uwzględniono także specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych. Co więcej, wyznaczone zostaną stanowiska Kiss&Ride, umożliwiające bezpieczne przywiezienie pacjenta przy jednoczesnym zachowaniu płynności przejazdu. Obniżone zostaną krawężniki, a wejście do budynku będzie dostoswane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Metamorfoza obiektu

Zaplanowane inwestycje dotyczą także samego budynku. Modernizację przejdą schody, konstrukcja stalowa, oznaczone zostaną poszczególne stopnie. Zamiast obecnych drzwi, pojawią się automatyczne.

Sprzęt i lepsze systemy

O ile konieczność wymiany poszczególnych elementów infrastruktury nie zawsze jest dostrzegalna, o tyle o wyposażeniu trudno zapomnieć. Dzięki otrzymanej dotacji POZ nabędzie:

  • dwa wózki inwalidzkie
  • fotel do pobierania materiału biologicznego i krwi
  • pionizator oraz specjalny pionizator dla dzieci
  • fotel ginekologiczny
  • trzy stoły zabiegowe

To jeszcze nie wszystko. W placówce pojawią się także nowe systemy, pomagające w pracy personelowi i przydatne dla pacjentów. Jednym z usprawnień będzie e-rejestracja oraz zmodyfikowana organizacja kolejek. Jak to działa?

- System umożliwiał będzie zarządzanie terminami wizyt oraz komunikację mailową i SMS umożliwiającą np. przypominanie o terminie wizyty, a także łatwe jej odwołanie - tłumaczą pracownicy. - System uzupełniony zostanie o system kolejkowy, który pozwoli na komunikację wizualną m.in. z ludźmi z niepełnosprawnością słuchu. System wyposażony będzie w automaty biletowe, wyświetlacze recepcyjne, gabinetowe, grupowe oraz niezbędną do ich pracy instalację elektroniczną i oprogramowanie - tłumaczą.

Jak podkreślają, wprowadzona zmiana przyniesie korzyści pacjentowi - zmniejszy stres i irytację, a podniesie komfort wizyt.

Kolejnym udogodnienie są pętle indukcyjne, które umożliwią osobom niesłyszącym odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną w aparacie słuchowym. Instalacja zostanie zamontowana przy stanowiskach rejestracji, części gabinetów i pokojów zabiegowych. Dodatkowo placówka zakupi usługę tłumacza migowego. Będzie można z niej skorzystać codziennie. Powstanie również stanowisko asystenta dla osób o indywidualnych potrzebach.

- Planujemy także nawiązanie współpracy z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi osoby z niepełnosprawnościami, celem wypracowania odpowiednich procedur i dokumentów dotyczących obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami, wizyt domowych, zasad kwalifikacji pacjentów do tych wizyt oraz szerszego planowania i poprawy warunków w POZ dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami w przyszłości - informują władze placówki.

Aktualnie personel POZ czeka na wyznaczenie terminu podpisania umowy. Zakończenie realizacji projektu planuje się na 31 sierpnia 2022 roku.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon