Wygraliśmy bilety do kopalni! Wyniki Budżetu Obywatelskiego

Samorząd Województwa Śląskiego opublikował wyniki II edycji Budżetu Obywatelskiego. Tarnogórzanie mogą być dumni ze swojego powiatu.

Budzet obywatelski tarnowskie góry wyniki

Jesteśmy wśród zwycięzców!

W elektronicznym głosowaniu wzięło udział 20 719 mieszkańców województwa. Niestety to mniej niż rok temu, kiedy głos oddało ponad 23 tysiące osób. Urząd Marszałkowski przeznaczył aż 10 milionów złotych na realizację zgłoszonych pomysłów. 23 września wygasła strona umożliwiająca wybór preferowanych projektów, a dziś poznaliśmy oficjalne wyniki plebiscytu. Do zwycięzców z puli inicjatyw wojewódzkich trafiło łącznie ponad 2 440 tysięcy złotych. Oto wyróżnione zgłoszenia, wśród których pojawiła się także tarnogórska akcja:

  • "Śląskie ZOO w ochronie cietrzewia, głuszca i dropia oraz ginących gatunków bażantów - budowa wolier" (1735 głosów)
  • "Śląskie kocha siatkówkę!" (1733 głosy)
  • "Książki online dla każdego" (1243 głosy)
  • "Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO - Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach" (1231 głosów)

To jeszcze nie koniec dobrych wieści. Spośród ośmiu wniosków przeznczonych do realizacji, które pochodzą z naszego podregionu, trzy bezpośrednio dotyczą powiatu tarnogórskiego. Prawie 4,5 tysiąca mieszkańców głosowało za utworzeniem repeckiego Parku Nauki. Pojawią się tam urządzenia edukacyjne (na przykład wir wodny czy armata powietrzna), siłowania zewnętrzna oraz mała architektura, taka jak ławki czy leżaki. Dofinansowanie trafi także do inicjatorów "Wsparcia dla personelu hospicjum". Dzięki otrzymanym funduszom zorganizują oni wyjazdy szkoleniowe oraz formacyjne dla pracowników placówki. Z dotacji ucieszą się także mieszkańcy Kalet, którzy otrzymają 50 tysięcy złotych na "Zagospodarowanie ronda im. św. Jana Pawła II w Drutarni - poprzez nasadzenie roślin stałych".

Pozostałe, wybrane przez uczestników konkursu projekty będą realizowane w gminie Woźniki, Toszku, Gliwicach, Wielowsi, Bytomiu czy Pławniowicach. Warto zaznaczyć, że pomysłodawcy programu "Ocalić od zapomnienia: Kanał Kłodnicki - historia o dziejach górnośląskiego przemysłu" mają zamiar uwzględnić Tarnowskie Góry w planowanej trasie objazdowych wydarzeń połączonych z prelekcjami.

Powtórzmy to za rok

- Dziękuję za zaangażowanie i głosowanie na projekty w ramach kolejnej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Aktywność mieszkańców i działalność na rzecz lokalnych społeczności to bardzo ważne obszary, które od początku kadencji wspieramy - oświadcza Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. - Sam wywodzę się z organizacji pozarządowej i doskonale wiem, jak ważne jest integrowanie mieszkańców wobec lokalnych i regionalnych spraw. Dotychczasowe zaangażowanie mieszkańców oraz organizacji pozarządowych i jednostek pokazuje, że ta decyzja była oczekiwana - dodaje.

Samorząd Województwa zadeklarował, że wybrane inicjatywy zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Natomiast organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną, trzecią edycję Budżetu Obywatelskiego.

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon