Zdjęciowi magicy z Tarnowskich Gór ożywiają stare fotografie. Pokazują, jak zrobić to samemu

Czy podniszczone, czarno-białe pamiątki po przodkach, których już prawie nie pamiętamy, mogą być pasjonujące? Jeszcze jak! I to nie tylko dla osób zafascynowanych fotografią czy historią. Udowadnia to pewna grupa młodych tarnogórzan.

"Żywe Archiwa"

W ramach programu Zwoleni z Teorii powstało i wciąż powstaje wiele niezwykłych inicjatyw. Wspominaliśmy już o projekcie "Jeżech Stond" czy "Śladem Historii". Przed nami kolejne przedsięwzięcie, tym razem poświęcone fotografiom i skrywanym przez nie sekretom. Młodzi tarnogórzanie rozpoczęli akcję "Żywe Archiwa".

- Jesteśmy grupą uczniów i studentów chcących zwiększyć świadomość ludzi na temat tego, jak cenne są posiadane przez nich stare fotografie rodzinne i inne pamiątki - opowiadają.

Ich celem jest zachęcenie do digitalizacji zbiorów zdjęć rodzinnych oraz ocalenie familijnych historii od zapomnienia. Co więcej, pokazują także, jak to zrobić w praktyce z zastosowaniem współczesnych technologii. Na facebookowym profilu Żywe Archiwa pojawiają się posty z pożytecznymi wskazówkami. Znajdziemy tam porady dotyczące przechowywania zdjęć, digitalizacji, retuszu, genealogii czy zastosowania sztucznej inteligencji w procesie odzyskiwania historii ze starych fotografii.

- Większość z nas posiada w domach pokaźne zbiory pamiątek rodzinnych, najczęściej w postaci starych czarno-białych zdjęć członków rodziny. Często jednak nie mamy nawet pojęcia, kto znajduje się na tych fotografiach lub w ogóle o nich nie wiemy - stwierdzają inicjatorzy projektu. - Co możemy z tym zrobić? Przede wszystkim - ocalić zdjęcia przed zniszczeniem i zapomnieniem - zachęcają.

"A teraz pora na magię"

Członkowie grupy nie tylko prezentują małe poradniki dotyczące digitalizacji czy retuszu. Niedawno pochwalili się także efektami własnej pracy. Trzeba przyznać, że robią wrażenie. Tarnogórzanie "ożywili" stare fotografie pamiętające nawet XIX wiek. Możecie zobaczyć je w powyższej galerii. Jeśli macie w domu pamiątkowe zdjęcia i bylibyście zainteresowani podobną metamorfozą - "Żywe Archiwa" czekają na kontakt.

- Można do nich pisać na Facebooku, Instagramie (Żywe Archiwa) albo na adres mailowy: zywearchiwa@gmail.com. Panowie oferują pomoc w koloryzowaniu i retuszowaniu starych fotografii - informuje Urząd Miasta Tarnowskie Góry.
Tarnowskie Góry, ulica Krakowska

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry kiedyś i dziś. Jak nasze miasto wyglądało sto lat temu?

Autor: Urszula Gołkowska

02/10/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon