Srebrne Skrzydło i siedem Nagród Kultury. Znasz tegorocznych laureatów?

Wczoraj, 11 listopada odbyło się uroczyste uhonorowanie zasłużonych dla miasta tarnogórzan. Wyróżnienia wręczył burmistrz.

Srebrne Skrzydło dla Mariana Sasa

Ceremonia odbyła się w eleganckich wnętrzach Pałacu w Rybnej. Podczas spotkania podsumowano dwie edycje: tegoroczną oraz poprzednią, gdyż z powodu pandemii laureaci nie mogli odebrać nagród w 2020 roku. Wydarzenie uświetnił występ zespołu smyczkowego Casa Duo.

– Szwajcarski publicysta pisał „Ludzie rodzą się w prawdzie oryginałami, ale najczęściej umierają jako kopie”. Takie uroczystości jak dzisiaj pokazują jednak, że tak być nie musi. Dziś nagradzamy osoby nieprzeciętne, które oryginałami się urodziły i tę oryginalność w sobie zachowują, a wręcz są wzorcami dla innych – stwierdził burmistrz Arkadiusz Czech.

Nagroda Srebrne Skrzydło została przyznana Marianowi Sasowi, który aktywnie włącza się w różne inicjatywy dotyczące historii i turystyki. Lista zasług laureata jest naprawdę długa. Pan Marian przez ponad 50 lat kierował sekcją ochrony i penetracji podziemi, pełnił rolę przewodnika PTTK, pomagał rozwijać skansen maszyn parowych. Przez długi czas przekazywał wiedzę o podziemiach miasta oraz o jego zabytkach, uczestniczył również w działaniach przy opracowaniu wniosku o wpis historycznych obiektów tarnogórskich na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Całkiem sporo dokonań, prawda? To jeszcze nie koniec. Nagrodzony był odpowiedzialny za zapewnienie sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego, a także koordynację pokazów sztucznych ogni w czasie największej lokalnej imprezy - Gwarków. Organizował wiele rajdów oraz sprowadzał eksponaty do naszego muzeum przy Rynku.

- Marian Sas jest ojcem dziesiątek tarnogórskich eksploratorów, czyli osób, którzy cały czas penetrują nasze podziemia – przyznaje Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. - dodaje.

Zasłużeni dla kultury

Podczas uroczystości uhonorowano także tarnogórzan przyczyniających się do artystycznego rozwoju naszego miasta. Nagrodę Kultury za rok 2020 otrzymali:

  • Anna Gołkowska-Dymarczyk - za działalność w dziedzinie animacji kultury
  • Alicja Pacześniak-Słota - za dokonania kulturalne w roku 2019
  • Katarzyna Strzałkowska - za działalność w dziedzinie animacji kultury
  • Bartłomiej Kwiatkowski - za upowszechnianie kultury muzycznej w Tarnowskich Górach

Nagrodę Kultury za rok 2021 otrzymali:

  • Oliwia Bentkowska - za działalność w dziedzinie animacji kultury
  • pastor Sebastian Mendrok - za wspieranie działalności kulturalnej w mieście
  • Damian Dawid Nowak - za promocję Tarnowskich Gór w literaturze

Laureatom gratulujemy i życzymy, by ich przykład pociągał kolejnych lokalnych społeczników.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon