Sztafeta Lodowe Srebro już coraz bliżej. Jak wyglądają przygotowania do imprezy?

Za niecałe dwa tygodnie kilkaset osób zmierzy się z zimnem w jednym z tarnogórskich zabytków UNESCO. Chętnych nie zabrakło.

Sztolnia Czarnego Pstrąga
Tarnowskie Góry 2022 01 12 T130703 868

Podziemna sztafeta w TG

Sztolnia Czarnego Pstrąga zaprosiła wszystkich miłośników morsowania do udziału w wyjątkowym wydarzeniu. 22 stycznia w Parku Repeckim odbędzie się pływacka sztafeta. Zawodnicy będą starować... 30 metrów pod ziemią. Do wyboru są trzy warianty dystansu: 25 metrów, 50 metrów lub 100 metrów.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Tarnowskich Górach oraz zespół medyczny BIMED i strażacy wolontariusze. W sztolni temperatura wody wynosi około 6-8 stopni Celsjusza, a temperatura powietrza - 10 stopni.

- Po realizacji pierwszej edycji organizatorzy chcą ubiegać się o ustanowienie Rekordu Guinessa w najdłuższym dystansie przepłyniętym pod ziemią lub liczby osób płynących pod rząd w zimnej wodzie - zapowiadają koordynatorzy imprezy.

300 morsów gotowych!

Pomysł opiekunów sztolni spotkał się z naprawdę dużym zainteresowaniem.

- Początkowo w sztafecie miało wziąć udział około 150 osób. Lista jednak bardzo szybko się zapełniła, dlatego limit został podwojony. Dziś już wiemy na pewno, że w Lodowe Srebro - Tarnogórską Podziemną Sztafetę Pływacką włączy się 300 morsów - opowiadają organizatorzy imprezy.

W wydarzeniu wezmą udział śmiałkowie z całej Polski. Nastraszy zawodnik ma 61 lat, natomiast najmłodszy - 12.

Rejestracja została już zakończona. Jednak można jeszcze zapisywać się na listę rezerwową. Zainteresowani powinni przesłać maila na adres klubplywacki@gmail.com. W treści wiadomości należy podać imię i nazwisko, numer telefonu, nazwę klubu oraz zadeklarować dystans. Jak podają koordynatorzy, jeżeli zwolnią się miejsca, chętni zostaną o tym powiadomieni.

To będzie jedyna tego typu sztafeta w Polsce. Organizujemy podobne wydarzenia masowe już od kilku lat i nikt do tej pory nie zapraszał do pływania w sposób zorganizowany pod ziemią, zwłaszcza w obiekcie należącym do światowego dziedzictwa UNESCO – opowiada Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Ostatnie przygotowania

Pod koniec 2021 roku trasę w podziemnych korytarzach w ramach treningu pokonywali zawodnicy MKS Park Wodny. Jak podoba się młodym pływakom morsowanie?

Sztafeta już coraz bliżej. Z pewnością wiele osób już nie może doczekać się swojego startu.

- Pierwsi uczestnicy zejdą pod ziemię o godz. 9:00 (każdy pokona dystans 25, 50 lub 100 metrów i wróci na start). Pół godziny wcześniej cały podziemny korytarz w dwie strony pokona Piotr Biankowski, dla którego będzie to ostatni sprawdzian przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata - opowiadają organizatorzy.

– Piotr Biankowski w tym roku przepłynął kanał La Manche i właśnie kończy przygotowania do Mistrzostw Świata w pływaniu zimowym, które odbędą się 5 i 6 lutego, czyli dokładnie dwa tygodnie po naszym wydarzeniu. Jest to więc dla niego ostatni sprawdzian przed zawodami w Głogowie – mówi Tomasz Pąchalski, trener MKS Park Wodny Tarnowskie Góry.

Sztolnia zaprasza na morsowanie nie tylko w ramach zimowej sztafety. Informacje na temat oferty można znaleźć TUTAJ.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon