Tarnogórscy wolontariusze wyróżnieni. Stowarzyszenie Szaliki nominowane do nagrody "Orła i Róży"

Od ponad roku niosą pomoc uchodźcom wojennym, przygotowują transporty z pomocą humanitarną, organizują zbiórki i szukają wsparcia u przedsiębiorstw. Teraz za swoją pracę mogą zostać uhonorowani przez przedstawicieli lokalnej społeczności.

UM Tarnowskie Góry
Na rynku spotkali się mieszkańcy i społecznicy

Nagroda "Orła i Róży"

Co roku ten wyjątkowy tytuł przyznawany jest mieszkańcom lub organizacjom z naszego powiatu, które odznaczają się wybitnymi osiągnięciami. Laureatów wybiera komisja w składzie:

  • Przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego
  • dwóch radnych powiatowych
  • członkowie Zarządu Powiatu Tarnogórskiego
  • osoby, które otrzymały nagrodę w poprzedniej edycji

W 2022 roku nagrody przyznano dwóm zespołom muzycznym: Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestrze Dętej z Tarnowskich Gór oraz Chórowi Mieszanemu "Harfa" z Radzionkowa. Nie znamy jeszcze tegorocznych laureatów, ale wiemy, kto mógłby nimi zostać.

Szaliki nominowane do nagrody

Stowarzyszenie Nasz Samorząd złożyło wniosek do Starosty Powiatu Tarnogórskiego. W dokumencie prosi o przyznanie "Orła i Róży" Stowarzyszeniu Szaliki. Jest to grupa wolontariuszy pracujących w Tarnowskich Górach na rzecz Ukrainy.

- W trakcie swojej działalności, wolontariusze wydali pomoc humanitarną dla kilkunastu tysięcy uchodźców. Ważnym podkreślenia jest fakt, że do każdej osoby podchodzili w sposób indywidualny, daleki od formalizmu - pomagali nie tylko w sposób materialny, ale także poprzez dobre słowo, wsparcie czy życzliwość - czytamy we wniosku.

Członkowie Szalików działali - i wciąż działają - zarówno na miejscu, w Tarnowskich Górach, jak i wysyłając wsparcie materialne za wschodnią granicę. Od 26 lutego 2022 roku w naszym mieście funkcjonuje prowadzony przez nich punkt pomocy. Nie tylko wydawano w nim najpotrzebniejsze artykuły. Wolontariusze pomagali także uchodźcom w znalezieniu pracy, pomocy medycznej, aklimatyzacji w nowym miejscu. Udało im się także zorganizować ponad 30 transportów. Zebrane dary trafiły między innymi do Winnicy, Iwano-Frankowska, Kijowa czy Lwowa.

Ich postawa inspirowała i wciąż inspiruje inne osoby, które przyłączały się do działania, wspierając pracę na punktach pomocy czy pomagając organizując kolejne transporty do Ukrainy. Lokalne i ogólnopolskie firmy licznie odpowiadały na ich apele o wsparcie materialne czy rzeczowe, co świadczy o słuszności i zasadności ich działań oraz o zaufaniu, jakim obdarzają Stowarzyszenie - stwierdzają autorzy pisma.

Propozycję Naszego Samorządu wsparła też Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego. Jak zaznaczył burmistrz Arkadiusz Czech:

- Szaliki pokazały, co znaczy "ofiarność" i "pomaganie wszystkim istotom" w trudnych czasach, uczą, że pomoc ma sens, współpraca ma sens i dziękowanie ma sens.
Tarnowskie Góry solidarne z Ukrainą

Może Cię zainteresować:

Tarnogórzanie dla Ukraińców. Co przez ten rok udało nam się zrobić?

Autor: Urszula Gołkowska

24/02/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon