Tarnogórscy wolontariusze wyróżnieni. Stowarzyszenie Szaliki nominowane do nagrody "Orła i Róży"

Od ponad roku niosą pomoc uchodźcom wojennym, przygotowują transporty z pomocą humanitarną, organizują zbiórki i szukają wsparcia u przedsiębiorstw. Teraz za swoją pracę mogą zostać uhonorowani przez przedstawicieli lokalnej społeczności.

UM Tarnowskie Góry
Na rynku spotkali się mieszkańcy i społecznicy

Nagroda "Orła i Róży"

Co roku ten wyjątkowy tytuł przyznawany jest mieszkańcom lub organizacjom z naszego powiatu, które odznaczają się wybitnymi osiągnięciami. Laureatów wybiera komisja w składzie:

  • Przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego
  • dwóch radnych powiatowych
  • członkowie Zarządu Powiatu Tarnogórskiego
  • osoby, które otrzymały nagrodę w poprzedniej edycji

W 2022 roku nagrody przyznano dwóm zespołom muzycznym: Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestrze Dętej z Tarnowskich Gór oraz Chórowi Mieszanemu "Harfa" z Radzionkowa. Nie znamy jeszcze tegorocznych laureatów, ale wiemy, kto mógłby nimi zostać.

Szaliki nominowane do nagrody

Stowarzyszenie Nasz Samorząd złożyło wniosek do Starosty Powiatu Tarnogórskiego. W dokumencie prosi o przyznanie "Orła i Róży" Stowarzyszeniu Szaliki. Jest to grupa wolontariuszy pracujących w Tarnowskich Górach na rzecz Ukrainy.

- W trakcie swojej działalności, wolontariusze wydali pomoc humanitarną dla kilkunastu tysięcy uchodźców. Ważnym podkreślenia jest fakt, że do każdej osoby podchodzili w sposób indywidualny, daleki od formalizmu - pomagali nie tylko w sposób materialny, ale także poprzez dobre słowo, wsparcie czy życzliwość - czytamy we wniosku.

Członkowie Szalików działali - i wciąż działają - zarówno na miejscu, w Tarnowskich Górach, jak i wysyłając wsparcie materialne za wschodnią granicę. Od 26 lutego 2022 roku w naszym mieście funkcjonuje prowadzony przez nich punkt pomocy. Nie tylko wydawano w nim najpotrzebniejsze artykuły. Wolontariusze pomagali także uchodźcom w znalezieniu pracy, pomocy medycznej, aklimatyzacji w nowym miejscu. Udało im się także zorganizować ponad 30 transportów. Zebrane dary trafiły między innymi do Winnicy, Iwano-Frankowska, Kijowa czy Lwowa.

Ich postawa inspirowała i wciąż inspiruje inne osoby, które przyłączały się do działania, wspierając pracę na punktach pomocy czy pomagając organizując kolejne transporty do Ukrainy. Lokalne i ogólnopolskie firmy licznie odpowiadały na ich apele o wsparcie materialne czy rzeczowe, co świadczy o słuszności i zasadności ich działań oraz o zaufaniu, jakim obdarzają Stowarzyszenie - stwierdzają autorzy pisma.

Propozycję Naszego Samorządu wsparła też Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego. Jak zaznaczył burmistrz Arkadiusz Czech:

- Szaliki pokazały, co znaczy "ofiarność" i "pomaganie wszystkim istotom" w trudnych czasach, uczą, że pomoc ma sens, współpraca ma sens i dziękowanie ma sens.
Tarnowskie Góry solidarne z Ukrainą

Może Cię zainteresować:

Tarnogórzanie dla Ukraińców. Co przez ten rok udało nam się zrobić?

Autor: Urszula Gołkowska

24/02/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry i Erlangen-Höchstadt dla Ukrainy

TG. Partnerski powiat przywiózł dary dla uchodźców

Podziel się Świąteczną Radością 2022

Tarnowskie Góry. Przedświąteczna zbiórka zakończona sukcesem

Tarnowskie Góry. Akcja "Podziel się świąteczną radością"

Trwa akcja "Podziel się Świąteczną Radością"

Cerkiew sosnowiec

Prawosławna Wielkanoc w Tarnowskich Górach

Prawosławna Wielkanoc 2022

Wyjazd na wielkanocne nabożeństwa dla Ukraińców z TG

Tarnowskie Góry. Akcja "Podziel się świąteczną radością"

Tarnogórzanie podzielili się świąteczną radością

PCK Lublin - Zbiórka na rzecz potrzebujących

Akcja na rzecz potrzebujących imigrantów