Koronawirus w Tarnowskich Górach. Covid od roku w naszym mieście

Rok temu wykryto pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem wśród mieszkańców naszego miasta. Jak sytuacja wygląda teraz?

Tarnowskie gory covid

Pierwszy wynik pozytywny

15 marca 2020 roku Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych osobach zarażonych SARS-CoV-2. Jedna z nich miała pochodzić z Bytomia, jednak okazało się, że to tarnogórzanka. Kobieta wróciła z podróży do Hiszpanii. Kiedy poczuła się gorzej, zgodnie z zaleceniami epidemiologicznymi, zgłosiła się na oddział zakaźny, gdzie potwierdzono jej przypuszczenia. Pacjentka była hospitalizowana w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, a następnie wróciła do domu.

Kilka dni później, 23 marca na terenie naszego powiatu wykryto kolejny przypadek. Tym razem koronawirusem zaraził się mieszkaniec Tworoga. Pacjent został przemieszczony do szpitala w Chorzowie.

SARS-CoV-2 pojawił się także w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym. 28 marca potwierdzono zakażenie u jednego z pracowników. Już trzy dni później wirusa wykryto u pacjenta placówki.

- Dzięki staraniom Ordynatora Oddziału - dr Adama Niemczyka, badanie w kierunku koronawirusa u tego pacjenta udało się przeprowadzić maksymalnie szybko, (w ciągu doby!) dzięki czemu już dzisiaj wiemy, że pacjent jest zakażony. W związku z powyższym zostanie on niezwłocznie przewieziony do szpitala jednoimiennego - informował wtedy dr n.med. Leszek Jagodziński, prezes szpitala.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Od marca zeszłego roku w naszym powiecie wykryto 6 533 zarażeń koronawirusem, 117 w ciągu ostatniej doby. Odnotowano łącznie 139 przypadków śmiertelnych. W całym województwie zachorowało 222 979 osób, a zmarło 5 201.

Od dnia, w którym wśród tarnogórskiej społeczności wykryto pierwszy przypadek koronawirusa, minęło już nieco ponad 12 miesięcy. Dla nas wszystkich był to trudny okres, pełen obawy i stresu, rozłąki, oczekiwania na powrót do "normalności". Warto jednak pamiętać, że w tym czasie mogliśmy doświadczyć również wiele troski oraz pomocy od osób, które mieszkają blisko nas, a których prawdopodobnie nawet nie znaliśmy. Wspomnijmy chociażby o akcji rozdawania bezpłatnych maseczek uszytych przez Rękodzielne Tarnogórzanki, darmowych pakietów wręczanych przez Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie naszym seniorom, czy o pogotowiu zakupowym wspomaganym przez członków Inicjatywy Obywatelskiej Powiatu Tarnogórskiego. Miejmy nadzieję, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu uda nam się szybko pożegnać z covidem.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie gory oddzial covidowy

Oddział pediatryczny ponownie w tarnogórskim...

Tarnowskie Góry, szpital

WSP wstrzymuje przyjęcia na dwa oddziały

Tarnowskie Góry 2022 02 14 T142256 702

Nowy sprzęt dla Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach - obostrzenia 2022

Ograniczenia w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach

Punkty wymazowe w powiecie tarnogórskim

Wydłużone godziny pracy punktów wymazowych

Sympozjum Tarnogórskie 2021

Emocje po sympozjum "Człowiek a ideologie" 2021

Barbara dziuk szpital

Barbara Dziuk w szpitalu z koronawirusem. Jej...